Responsive Ad Code Here

header ads

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ନୂତନ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ଏଠାରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ।Odisha News Today

 ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ କାଳିଆ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି |



ଭୁବନେଶ୍ୱର: କୃଷି କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୋଟିଏ କାଳିଆ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟପ୍ ରିସୋର୍ସ ସେଣ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ MKUY, SAFAL, GO SUGAM, କୃଷ୍ଣକ ଓଡିଶା ଏବଂ କାଳିଆ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଜଡିତ କୃଷକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବୈଷୟିକ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୃଷି ଓ କୃଷକ  ସଶକ୍ତିକରଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ପରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ  ଆର୍.ଡି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସେନ କହିଛନ୍ତି |

CDAO କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ନୋଡାଲ୍ ଅଧିକାରୀ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ କାଳିଆ କେନ୍ଦ୍ରର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ | ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖରେ କାଳିଆ କେନ୍ଦ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କୋଠା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅରବିନ୍ଦା କୁମାର ପାଢୀ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ସୀମାବଦ୍ଧ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କୃଷି ଏବଂ ଅଣ-କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଂ (କାଳିଆ ଯୋଜନା ) ୨୦୧୮ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

କାଳିଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ, ୪୩,୦୪,୮୭୬ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ପ୍ରାନ୍ତ କୃଷକ / ପ୍ରକୃତ କୃଷକ (ଅଂଶଧନକାରୀ) ଏବଂ ୧୭,୭୧,୭୫୬ ଭୂମିହୀନ କୃଷି ପରିବାର (LAH) କୁ ୧୧,୬୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

Post a Comment

0 Comments