Responsive Ad Code Here

header ads

ବେଜିଂ ପରିଦର୍ଶନ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର “ଅଧିକ ଉନ୍ନତ” ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍କୁ କୁ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

 ବେଜିଂ ପରିଦର୍ଶନ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର “ଅଧିକ ଉନ୍ନତ” ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍କୁ କୁ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକା ପରେ ଚାଇନା ହେଉଛି ଟେସଲାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ବଜାର ଏବଂ ସାଂଘାଇ କାରଖାନା ହେଉଛି ବଦ୍ୟୁତିକ କାର ନିର୍ମାତାଙ୍କର ସର୍ବ ବୃହତ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍।


ଟେସଲା ସିଇଓ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନୁଭବ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଚାଇନା ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ “ବହୁତ ଉନ୍ନତ” ଅଟେ। କାନାଡାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ପୂର୍ବତନ ମହାକାଶଚାରୀ କ୍ରିସ୍ ହାଡଫିଲ୍ଡଙ୍କ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ମସ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ରଖିପାରିବ। ପ୍ରକାଶନ CGTN ଏବଂ ଦେଶର ଚନ୍ଦ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଡିଜାଇନର୍ ୱୁ ୱେରେନଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୩୦ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା କୌଣସି ଅସୁବିଧା କଥାନୁହେଁ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନୁଭବ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଚୀନ୍ ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମସ୍କ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି।


ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନୁଭବ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଚାଇନା ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ଅଟେ |

- ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ (@elonmusk) ମେ 29, 2023 |


ଚୀନ୍ ମାନେଡ୍ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଲିନ ସିଆକିଆଙ୍ଗ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ମହାକାଶ ଅଧିକାରୀମାନେ ମାନବ ଚନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୩୦ ପୂର୍ବରୁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ମହାକାଶଚାରୀ ପଠାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀ ମସ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ବେଜିଂରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ। ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତରେ ଏହା ହେଉଛି ଶ୍ରୀ ମସ୍କ ଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରା - ୨୦୨୦ ଆରମ୍ଭରେ ଟେସଲାର ସାଂଘାଇ କାରଖାନାରେ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସେ ମଞ୍ଚରେ ନାଚିଲେ।

ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ମସ୍କ ଚାଇନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଟେସଲାର ସାଂଘାଇ କାରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ତେବେ ଏହାର ସିଇଓ ଚାଇନାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଟେସଲା କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ନାହିଁ।

କିନ୍ତୁ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଏଗ୍ରିଗେସନ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ADS-B ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀ ମସ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜେଟ୍, 2015 ଗଲ୍ଫଷ୍ଟ୍ରିମ୍ G650ER, ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏସିଆ ସମୟ ଜାପାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପାର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଲାସ୍କା ଛାଡିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା |


ଆମେରିକା ପରେ ଚାଇନା ହେଉଛି ଟେସଲାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ବଜାର ଏବଂ ସାଂଘାଇ କାରଖାନା ହେଉଛି ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର ନିର୍ମାତାଙ୍କର ସର୍ବ ବୃହତ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍।


Post a Comment

0 Comments