Responsive Ad Code Here

header ads

ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ Russia KYIV ରେ ସର୍ବ ବୃହତ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ୟୁକ୍ରେନ କହିଛି ଯେ ଏହା 59 ଡ୍ରୋନ ମଧ୍ୟରୁ 58 ଟି ତଳକୁ ଖସିଛି

ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ Russia KYIV ରେ ସର୍ବ ବୃହତ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ୟୁକ୍ରେନ କହିଛି ଯେ ଏହା 59 ଡ୍ରୋନ ମଧ୍ୟରୁ 58 ଟି ତଳକୁ ଖସିଛି




ରବିବାର ଦିନ ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି Russia ଏକ ବିରାଟ ଡ୍ରୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ୟୁକ୍ରେନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ ଇରାନ ଯୋଗାଉଥିବା ଡ୍ରୋନ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହା ମସ୍କୋର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକ୍ରମଣ।


ରବିବାର ଦିନ ୟୁକ୍ରେନ ରାଜଧାନୀ Kyiv ଉପରେ ରୁଷ ବାୟୁସେନାର ଲହରୀ ଖେଳିଥିଲା। ତେବେ, Kyiv ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥିଲା।

ୟୁକ୍ରେନ ସନ୍ୟବାହିନୀର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା 59  launched ହୋଇଥିବା ଡ୍ରୋନ ମଧ୍ୟରୁ 58 ଟି ତଳକୁ ଖସାଇ ଦେଇଛି | ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଇରାନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ "କାମିକାଜେ" ଡ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ରେକର୍ଡ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ Kyiv ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ 36 ଟି ଡ୍ରୋନ୍ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି।

ମେ ’ର ଶେଷ ରବିବାର ଦିନ ରାଜଧାନୀ Kyiv ଦିବସ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ 1,541 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହାର ସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।

ଆମର ପ୍ରାଚୀନ କଳିଯୁଗର ଦିନ ଏହିପରି Russia ପାଳନ କରିଥାଏ ବୋଲି ଜେଲେନସ୍କି ତାଙ୍କ ରାତିର ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି।

ମେ ମାସରେ Kyiv ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମାରାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଚଳିତ ମାସରେ 14 ତମ ଆକ୍ରମଣରେ ମଧ୍ୟ 41 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ମେୟର ଭିଟାଲି କ୍ଲିଚକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।


ଲୋମିଂ କାଉଣ୍ଟର୍-ଅଫେନ୍ସିଭ୍ |

ୟୁକ୍ରେନର ବାୟୁସେନା କହିଛି ଯେ Russia  ରବିବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ୟୁକ୍ରେନରେ ସାମରିକ ତଥା ଗୁରୁତ୍ତ୍ପୂତ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁବିଧାକୁ ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ Kyiv ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି।

ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜଧାନୀର ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ଜାଇଟୋମିର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋଟିଏ ଡ୍ରୋନ୍ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଟାର୍ଗେଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି।

ୟୁକ୍ରେନ ବାୟୁସେନା ମୁଖପାତ୍ର ୟୁରୀ ଇହନାଟ ୟୁକ୍ରେନ ଟେଲିଭିଜନକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡ୍ରୋନଗୁଡ଼ିକୁ ତଳକୁ ଖସାଇବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମର ମିଶ୍ରଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

କେଉଁ ସିଷ୍ଟମ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି ସେ କହି ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶାହିଡ ଡ୍ରୋନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ ନାସାମ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ।

KYIV DAY CROWDS |

ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀରେ ଥକି ଯାଇ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଦିନରାତି ରାସ୍ତାରେ ଓହ୍ଲାଇ ଲାଇଭ୍ କନ୍ସର୍ଟ, ନମୁନା ଖାଦ୍ୟ ଷ୍ଟଲ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଉତ୍ସବରେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଶୋ’ରେ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ |


ଜେଲେନସ୍କି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶକ୍ତି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି, ଏହା ସହରରେ ଅଛି, ଏହା ଜୀବନରେ ଅଛି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଜୀବନ, ଲୋକ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହରଗୁଡ଼ିକୁ ଘୃଣା କରାଯାଏ, Russia କେବଳ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ମସ୍କୋ କଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହିଁ। ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ Russian ର ଗଣମାଧ୍ୟମ କ୍ରେମଲିନ ମୁଖପାତ୍ର ଦିମିତ୍ରୀ ପେସ୍କୋଭଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନରେ ମସ୍କୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ହେବ।

ପ୍ରାୟ ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ୟୁକ୍ରେନ୍ର ବୃହତ୍ତମ ସହର KYIVର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ରାତାରାତି ଆକ୍ରମଣରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି the ତିହାସିକ ପେଚର୍ସ୍କି ପଡ଼ୋଶୀ ସମେତ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

Post a Comment

0 Comments