ଆଗାମୀ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୋଲିସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ଡିଜିପି ଚେୟାର ମିଟିଂ |



କଟକ: ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ 20 ରେ ପୁରୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ ତାରିଖରେ ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରାଯିବ। 19 ଜୁନ୍ ରେ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, 20 ଜୁନ୍ ରେ ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା (ରଥ ଯାତ୍ରା), ଜୁନ୍ 28 ରେ ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା, 29 ଜୁନ୍ ରେ ସୁନା ବେଶ ଏବଂ ଜୁଲାଇ 1 ରେ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ଏକ ଆକର୍ଷଣ କରିବ | ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭକ୍ତ ଏହି ପର୍ବରେ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପବିତ୍ର ସହରରେ ଭିଡ଼ ଜମା ହୋଇଥାଏ।

ଉପରୋକ୍ତ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଜି କଟକ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଡିଜିପି ସୁନୀଲ କୁମାର ବନସଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଡିଜିପି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପୁରୀରେ ଏହି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାର ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏକ ବୈଠକରେ ବିଭିନ୍ନ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଏକ ଥ୍ରେଡବାର୍ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା ପରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା:

  •  ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା, ସୁନା ବେଶା ଇତ୍ୟାଦିରେ ବିସ୍ତୃତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।
  • ଅତିରିକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା କଭରେଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ RAF ଏବଂ CRPF ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |
  • ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯିବ।
  • ବମ୍ ନିଷ୍କାସନ ସ୍କ୍ଡ଼ HHMDs, DMFD ଏବଂ ଧାତୁ ଡିଟେକ୍ଟରର ଆବଶ୍ୟକତା |
  • କାଉଣ୍ଟର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସ୍କ୍ଡ଼ |
  • VVIP ସୁରକ୍ଷା |
  • ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଚ୍ୟାନେଲ ବଣ୍ଟନ କରୁଥିବା ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଯୋଜନା / ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରସ୍ତୁତି |
  • କ୍ରେନ୍ / ଯାନ / ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ଯୋଗାଣ |
  • C.C.T.Vs ର ସ୍ଥାପନ
  • ରୋଡ୍ ଡିଭାଇଡର୍ / ଡିଲିନେଟର ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ କୋଣର ଯୋଗାଣ |
  • ବିଚ୍ ପାଟ୍ରୋଲିଂଗ କୁ ମଜବୁତ କରିବା |
  • ବସ୍-ଅପରେଟର୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ |
  • ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଲିସ ସହାୟତା ପଦବୀ ଖୋଲିବା |
  • ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମାବଳୀ
  • ଅଧିକାରୀ / ବଳର ଆବାସ
ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ADGP, SAP, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୁପ୍ତଚର, ADGP (Hdqrs), ପୋଲିସ୍ କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ୱର, ADGP CID CB, ADGP (ଆଇନ ଏବଂ ଆଦେଶ), ADGP (ଅପରେସନ୍), ADGP (ରେଳ ଏବଂ ଉପକୂଳ ସୁରକ୍ଷା), ADGP (ଆଧୁନିକୀକରଣ), IGP (ପ୍ରୋଭିଜନିଂ), IGP (CID CB), IGP (ଯୋଗାଯୋଗ), IGP (CR), DIGP (ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ), DIGP (SIW), SP, ପୁରୀ, SP (Hdqrs।), SP (ସଙ୍କେତ) ବ SP ଠକରେ ଏସପି (ପିଏମଟି), କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଷଷ୍ଠ OSAP, AIGP (ପ୍ରୋଭିଜନିଂ) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।