Responsive Ad Code Here

header ads

ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ୧୮ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ‘ମୋ ଘରା’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି

 ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ୧୮ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି, ‘ମୋ ଘରା’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି.| 


ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ ସୋମବାର ନୂତନ ‘ମୋ ଘରା’ ଯୋଜନା ସମେତ ୧୮ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।


“ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ନିମ୍ନ ଏବଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଆୟକାରୀ ପରିବାରର ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଆଜି‘ ମୋ ଘରା ’ନାମକ ଏକ ନୂତନ ଗୃହ ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏପରି ସମସ୍ତ ପରିବାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବେ, ଯେଉଁମାନେ କଠୋର ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆବଣ୍ଟନ କାରଣରୁ ବାସଗୃହ ଯୋଜନାରେ ଛାଡ଼ିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଗୃହ ସହାୟତା ପାଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ। 

ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇଟି ଗ୍ରାମୀଣ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ୩୪୬ ଟି ଗାଁର ୧.୩୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ | ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ୬ ଟି ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ଯାହା ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ୨୨୨ ଟି ଗାଁର ୧.୬୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ।


ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମଧ୍ୟ ବୁର୍ଲା ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଇ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ସହିତ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ବିକାଶ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ସହିତ VSSUT, ବୁର୍ଲାର ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବିକାଶ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ରାଶି ବିସ୍ତାର କରିବ ଏବଂ ବହୁମୁଖୀ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣା ଦେବ |


ସୋମବାର କ୍ୟାବିନେଟ୍ “ଓଡିଶା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ” ନାମରେ ଏକ ଅନୁବନ୍ଧିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ଯାହା ମେଡିକାଲ୍ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ହାସଲ କରିବ। ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ୩୩୦.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛି।

ଆଜି ଓଡିଆ ସରକାର ମଧ୍ୟ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ବିକାଶ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ହେରିଟେଜ୍ ଆଣ୍ଡ ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସ୍କିମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଣାର୍କ ହେରିଟେଜ୍ ଏରିଆ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ୍ (KHADP) ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଭୌତିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ ଏବଂ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବ | ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ୨୦୯,୭୩,୭୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି ଯାହା ୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଓଡିଶା ସରକାର


ଏଥିସହିତ ସରକାର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଓଲ୍ଡ ଟାଉନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ମାରକୀଗୁଡ଼ିକର ସୁବିଧା ତଥା ପୁନ ଜୀବୀକରଣ ପାଇଁ ଏକାମ୍ରା କ୍ଷେତର ସୁବିଧା ଏବଂ ସ୍ମାରକୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ୧୫୬,୨୧,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି।


ନିକଟରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଜିଭିଗାଟୋ” ଟ୍ୟାକ୍ସ (ଜିଏସ୍ଟି) କୁ ୦୫.୦୪.୨୦୨୩ ରୁ ୩୦.୦୬.୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଆଜି ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ୨୧.୦୪.୨୦୨୩ ରୁ ୩୦.୦୬.୨୦୨3 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “Delivery Boy” ଟ୍ୟାକ୍ସମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି |

Post a Comment

0 Comments