Responsive Ad Code Here

header ads

ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ (ମାଲିକାନା ଏବଂ ପରିଚାଳନା) ଅର୍ଡିନାନ୍ସ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କଲା |

 ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ (ମାଲିକାନା ଏବଂ ପରିଚାଳନା) ଅର୍ଡିନାନ୍ସ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କଲା |




ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ (ମାଲିକାନା ଏବଂ ପରିଚାଳନା) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୨୩ ର ଘୋଷଣା ପାଇଁ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହି ନିୟମ ଓଡିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୮୨ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହାର ଶେଷ ଅଧିବେଶନ କିନ୍ତୁ ପରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେଲା |

ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ମାଲିକାନା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଓଡିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୮୨ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ୦୧.୦୫.୧୯୮୪ ରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ “ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ନିୟମ, ୧୯୮୨ ″” ଫ୍ରେମ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିନିୟମ ଏବଂ ନିୟମଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ; ଏହା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି ଯେ ସେଠାରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ଯାହା ଏକ ନୂତନ ଆଇନ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ବୋଲି କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ପରେ ଏକ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୃହକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ, ସାଧାରଣ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ତଥା ଏହାର ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଥିବା ସୁବିଧା, ଏହାର ସଠିକ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତଥା ଏହିପରି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଗ୍ରହକୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଏବଂ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ (ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ ବିକାଶ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୧୬ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ନିୟମ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରତିବାଦ ଆଧାରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ନିୟମ, ୨୦୨୧ ର ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି। 

ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ପରେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅଟକି ରହିଛି। ବିକ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ ହରାଉଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଆଇନର ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

“ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ଉନ୍ନତ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ, ବିଦ୍ୟମାନ ଆଇନର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଶୋଧନ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଯୋଗ ଏବଂ ବିକଳ୍ପରେ ଅନେକ ସଂଶୋଧନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଉକ୍ତ ଆଇନର ଅଧିକ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହା ଉତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧିନିୟମକୁ ରଦ୍ଦ କରି ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଅଣାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରେସ ନୋଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

“ତଦନୁସାରେ, ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ମାଲିକାନା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୮୨ (ଓଡ଼ିଶା ଆକ୍ଟ ୧ ର 1984) ରଦ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ (ମାଲିକାନା ଏବଂ ପରିଚାଳନା) ଅର୍ଡିନାନ୍ସ, ୨୦୨୩ ର ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ କ୍ରେତାମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏକ ନୂତନ ନିୟମ କରିବା ବ୍ୟତୀତ | ଯେହେତୁ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏକ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରି ଏହି ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ”

Post a Comment

0 Comments