Responsive Ad Code Here

header ads

ବିଶ୍ୱ ନୋ-ତମାଖୁ ଦିବସରେ, ସରକାର OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ତମାଖୁ ବିରୋଧୀ ଚେତାବନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | Odia National News

 ବିଶ୍ୱ ନୋ-ତମାଖୁ ଦିବସରେ, ସରକାର OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ତମାଖୁ ବିରୋଧୀ ଚେତାବନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି |


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମସ୍ତ OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ତମାଖୁ ବିରୋଧୀ ଚେତାବନୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ନୋ-ତମାଖୁ ଦିବସରେ ସରକାର ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ପାଇଁ ତମାଖୁ ବିରୋଧୀ ଚେତାବନୀ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ପାଳନ ନକରିବା କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଏବଂ ଟିଭି ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସ୍କ୍ରିନିଂ ସମୟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ପରି OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ତମାଖୁ ବିରୋଧୀ ଚେତାବନୀ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସମୟରେ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବାବେଳେ ପରଦାର ତଳ ଭାଗରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଷ୍ଟାଟିକ୍ ବାର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ଏକ ତମାଖୁ ବିରୋଧୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚେତାବନୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |

OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବା ସହିତ ସରକାର ଆଶା କରନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୁବକ, ବିଶେଷକରି ନାବାଳକ ନାବାଳିକା, ଯେଉଁମାନେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ତମାଖୁର ସମସ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ହଟାଇ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରକୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ (ବିଜ୍ଞାପନର ନିଷେଧ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ, ଉତ୍ପାଦନ, ଯୋଗାଣ ଏବଂ ବିତରଣ) ନିୟମ, 2004, (COTPA) ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। । କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ OTT ନିୟମାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ତମାଖୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଭାରତ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଅଗ୍ରଣୀ ହେବ।

ଯଦି ଏକ OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନୂତନ ନିୟମ ମାନିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଫଳତ ବୁଝାଇବ  ଏବଂ ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବ |

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କ ଉପରେ ଚାହିଦା ଦେଖି ନୂତନ ନିୟମ ଅଣାଯାଇଅଛି। 

Post a Comment

0 Comments