Responsive Ad Code Here

header ads

ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ଆଚରଣ ବଦଳିଗଲା ଯେତେବେଳେ ଜାତି ଉପରେ ଜାଣିଲେ , ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ର ଭଉଣୀକୁ କହିଥିଲେ ଏହି କଥା : ପୋଲିସ୍ |

ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ଆଚରଣ ବଦଳିଗଲା ଯେତେବେଳେ ଜାତି ଉପରେ ଜାଣିଲେ , ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ର ଭଉଣୀକୁ କହିଥିଲେ ଏହି କଥା : ପୋଲିସ୍ |

ଏହି ଚାର୍ଜସିଟରେ ସହପାଠୀ ଛାତ୍ର ଅରମାନ ଖଟ୍ରି ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଜାମିନରେ ଆସିଛନ୍ତି।



ମୁମ୍ବାଇ: ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବମ୍ବେ (ଆଇଆଇଟିବି) ଛାତ୍ର ଦର୍ଶନ ସୋଲଙ୍କି ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନୁଷ୍ଠାନ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଭେଦଭାବ ରହିଛି ବୋଲି ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି।
ଟେଲିଫୋନିକ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଜାତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସହପାଠୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଆଚରଣ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା।

ସୋଲନାକିଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ପ୍ରିଭେନସନ୍ ଅଫ୍ ଆଟ୍ରୋସିଟିସ୍) ଅଧିନିୟମ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନଗର ପୋଲିସ ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଜସିଟ୍ ର ଏକ ଅଂଶ।ଏହି ଅଭିଯୋଗପତ୍ରରେ ସାଥୀ ଛାତ୍ର ଅରମାନ ଖଟ୍ରି ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଜାମିନରେ ଆସିଛନ୍ତି।

ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଆସିଥିବା ବି-ଟେକ୍ (କେମିକାଲ୍) ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ସୋଲାନ୍କି ଫେବୃଆରୀ ୧୨, ୨୦୨୩ ରେ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେଲା ପରେ ମୁମ୍ବାଇର ପୋୱାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଆଇଆଇଟିବି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଏକ ହଷ୍ଟେଲ କୋଠାର ସପ୍ତମ ମହଲାରୁ ଡେଇଁପଡିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଧର୍ମ ବିଷୟରେ 'ଆପତ୍ତିଜନକ' କହିବା ପରେ ଖଟ୍ରି ସାଙ୍ଗ ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ଟେଲିଫୋନିକ୍ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରିମିୟର୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଭେଦଭାବ ରହିଛି। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନେ ତାଙ୍କ ଜାତି ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା ବୋଲି ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି।

ଚାର୍ଜସିଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ମାକର ସଙ୍କ୍ରାଂନ୍ତି ଛୁଟିଦିନରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଯାଇଥିବାର ସମୟରେ ସୋଲାଙ୍କି ପୁନର୍ବାର ତାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ।

ଫେବୃଆରୀ ୧୨ ରେ, ସେ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨.୨୦ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଘରକୁ ଯିବେ ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଏକାଠି ହେବା ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ତାଙ୍କ ମା ପୋଲିସକୁ କହିଛନ୍ତି। କେବଳ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କ ବାପା ଏକ କଲ ପାଇଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ପତନ ଘଟିଛି ବୋଲି ସେ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି।

ସୋଲାନ୍କିଙ୍କ ଭଉଣୀ ଏବଂ ମାଉସୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭେଦଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରମାନେ ଜାତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ସେ କିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଛାତ୍ର ଏବଂ ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କ ମାଉସୀ ପୋଲିସକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଚାର୍ଜସିଟରେ କିଛି ଛାତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ସମେତ ୫୫ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା।

Post a Comment

0 Comments