Responsive Ad Code Here

header ads

ନୂତନ ନାଇଜେରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ବୋଲା ଟିନୁବୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ |

 ନୂତନ ନାଇଜେରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ବୋଲା ଟିନୁବୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ |



ଆବୁଜା: ନାଇଜେରିଆର ଶାସକ ଅଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ୍ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ବୋଲା ଟିନୁବୁ ସୋମବାର ଦେଶର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଫେବୃଆରୀ ୨୫ ରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ, ୭୧ ବର୍ଷୀୟା ମୋଟ ଭୋଟର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟା ହାସଲ କରିଥିଲେ |

ସେ ତାଙ୍କର ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ, ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଟିକୁ ଆବୁବାକରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଦେଶର ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟିନୁବୁ ଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଗଡ ଲାଗୋସକୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଆସିଥିବା ଲେବର ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ପିଟର ଓବିଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ।

ଯଦିଓ ଆବୁବାକର ଏବଂ ଓବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ମନିପ୍ୟୁଲେଟ୍ କରାଯାଇଛି, ଆଠ ବର୍ଷ କ୍ଷମତାରେ ରହିବା ପରେ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ କରିନଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦୁ ବୁଖାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫଳାଫଳ ବିଶ୍ୱାସା ସଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଭୋଟ୍ “ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ” ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।

ଏହି ସମୟରେ ସୋମବାର ରାଜଧାନୀ ଆବୁଜାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିରିଲ ରାମାଫୋସାଙ୍କ ସମେତ ମହାଦେଶର ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗଦେବେ।

ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜନ political ତିକ ଗଠନ ପାଇଁ ଟିନୁବୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ।

ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ: “ଏହା ମୋର ପାଳି”।

ବୁହାରୀ ଦୁଇ ଥର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ, ଯାହା ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଦେଶରେ ବଢୁଥିବ  ସୁରକ୍ଷିତତା ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ |

Post a Comment

0 Comments