ଅଧିକ ଶତକ, ଅଧିକ ୨୦୦+ପ୍ଲସ୍ ରନ: IPL ୨୦୨୩  ଋତୁରେ ଏକାଧିକ ରେକର୍ଡ ସେଟ୍ ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ଫାଇନାଲ୍: ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଅନ୍ତିମ ବଲ୍ ଥ୍ରୀଲରରେ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇବା ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଏକ ରିଭିଟିଂ ଶେଷ ହୋଇଛି | CSK ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ୫ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ୧୫ ଓଭରରୁ ୧୭୧ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି।


ଅଳ୍ପରେ

  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକ ରେକର୍ଡ ସହ ସମାନ ୫ ତମ ଆଇପିଏଲ୍ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇଲା |
  • ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ଏହି  ଋତୁରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସେଟ୍ କରିଥିଲା |
  • ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ସବୁ ସମୟର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରିଂ ଋତୁ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହୋଇଗଲା |

 ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ୨୦୨୩ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ବିପକ୍ଷ ଫାଇନାଲ ବଲ୍ ଥ୍ରୀଲରରେ ୫ ତମ ଆଇପିଏଲ୍ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇ ଏକ ଚମତ୍କାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

ଏକ ଦୀର୍ଘ, ତିନି ଦିନିଆ ବ୍ୟାପାର, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ର ୧୦ ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ଏକ ଫିଟ୍ ଶେଷ ଥିଲା | ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଗଭୀର ଦଳଗୁଡିକ ଅନେକ ପଏଣ୍ଟରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇନଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ର ଅନ୍ତିମ ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଦିନ ଚାରିଟି ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ପଦବୀ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଜିଟି ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ପରାସ୍ତ କଲା 

ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ଫାଇନାଲ୍ ବଲ୍ ଥ୍ରିଲର ସହିତ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ଏହି  ଋତୁକୁ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା |

ସେହି ନୋଟ୍ ଉପରେ, ଏଠାରେ କିଛି ରେକର୍ଡ ଅଛି ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି:

ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରୟାସ |

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ୨୦୨୩ ଗୋଟିଏ ସିଜନରେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା | ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ 12 ଶତକ ହୋଇଥିଲା, ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏହି କୀର୍ତ୍ତିମାନର ଶୀର୍ଷକ ଦେଇଥିଲେ। ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ରେ ଚାରି ଇନିଂସରେ ଗିଲ୍ ତିନି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ କିଏ ଭୁଲି ପାରିବ, ଯିଏ କ୍ରମାଗତ ଶତକ ସ୍କୋର କରି ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ୭ ଶତକ ସହ ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିଛି!


ଗୋଟିଏ ଋତୁରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ |

  • ୧୨ - ୨୦୨୩
  • ୮ - ୨୦୨୨
  • ୭ - ୨୦୧୬

ମେଗା ଟୋଟାଲ୍ |

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା | ସମସ୍ତ ଦଳ ମୋହାଲି, ୱାନକେଡେ ଏବଂ ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ ପରି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ କିଛି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ | ଆଇପିଏଲ୍ ଚଳିତ ସିଜନରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦୦+ ଟୋଟାଲ୍ ଦେଖିଛି, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ ୨୫୭ ରନ୍ ମୋଟ ବନାମ PBKS ସହିତ  ହେଡଲାଇନ୍ କରିଛି |

ଅଧିକ ୨୦୦+ ସମୁଦାୟ |

  • ୩୭ - ୨୦୨୩
  • ୧୮ - ୨୦୨୨
  • ୧୫ - ୨୦୧୮

ରିଭିଟିଂ ଚେସ୍ |

ଯଦି ଏକ ୨୦୦+ ସ୍କୋର ଆଦର୍ଶ ଥିଲା, ତେବେ ସମୁଦାୟ ଦଳ ୨୦୦ ରନ୍ ପଛରେ ଗୋଡ଼ାଉଥିଲେ | ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ରେ ୮ ଟି ୨୦୦+ ସମୁଦାୟ ସଫଳତାର ସହ ପୁରଣ ହୋଇଛି ମୁମ୍ବାଇ ସଫଳତାର ସହ ଚାରିଟି ଲକ୍ଷ ପୁରଣ କରିଛି |

୨୦୦ କିମ୍ବା ଅଧିକ ରନର ସଫଳ ଲକ୍ଷ ପୁରଣ |

  • ୮ - ୨୦୨୩
  • ୩ - ୨୦୧୪
  • ୨ - ୨୦୧୦,୨୦୧୮,୨୦୨୨
  • ୧ - ୨୦୦୮,୨୦୧୨,୨୦୧୭,୨୦୧୯,୨୦୨୦,୨୦୨୧

ବ୍ୟାଟିଂ ପାରାଡାଇଜ୍ |

ଅନ୍ୟ ଏକ ବ୍ୟାଟିଂ ରେକର୍ଡ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ମ୍ୟାଚ୍ ର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲା | ୧୮୩ ଆଇପିଏଲରେ ହାରାହାରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସର ରନ ଥିଲା | ସମାନ ଧାଡିରେ, ରନ୍-ରେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଋତୁରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଓଭର ପିଛା ୮.୯୯ ରନ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲା |

ସର୍ବାଧିକ ହାରାହାରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ମୋଟ |

  • ୧୮୩ - ୨୦୨୩
  • ୧୭୨ - ୨୦୧୮
  • ୧୭୧ - ୨୦୨୨

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରନ୍-ରେଟ୍ |

  • ୮.୯୯ - ୨୦୨୩
  • ୮.୬୫ - ୨୦୧୮
  • ୮.୫୪ - ୨୦୨୨

ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ |

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ରେ, ଦଳର ଶୀର୍ଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ  ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ | ଶୀର୍ଷରେ, ଫାଫ୍ ଡୁ ପ୍ଲେସିସ୍, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ସଠିକ୍ ବୋଲରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଖେଳକୁ ଗଭୀର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରିଙ୍କୁ ସିଂ ଏବଂ କ୍ଲାସେନ୍ଙ୍କ ପରି ଫାଇନିସର୍ମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚମାନର ମାରିବା କ୍ଷମତା ସହିତ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୩ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଠାରୁ ୫୦+ ସ୍କୋରର ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଖ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।ସଠିକ୍ ଭାବରେ ୧୫୩, ଯାହା ଗତ ସିଜିନର ୧୧୮ ରୁ ଏକ ମେଗା ବୃଦ୍ଧି |

ଅଧିକାଂଶ ୫୦+ ସ୍କୋର |

  • ୧୫୩ - ୨୦୨୨
  • ୧୧୮ - ୨୦୨୨
  • ୧୧୭ - ୨୦୧୬