Responsive Ad Code Here

header ads

ମଣିପୁର: ସିଏମ ବିରେନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତି କମରେ 33 ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଅନେକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି.

 ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ 33 ବିଦ୍ରୋହୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ, ଅନେକ ମଣିପୁରରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ: ସିଏମ ବିରେନ ସିଂ




ପାହାଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ 'ଆଦିବାସୀ ସଲିଡେରିଟି ମାର୍ଚ୍ଚ' ଆୟୋଜନ ହେବା ପରେ ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା। ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ମେଟାଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ଏସଟି) ମାନ୍ୟତା ଦାବି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ।

ସରସ୍ୱତ କାଶ୍ୟପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା: ମଣିପୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ ବିରେନ ସିଂ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଅଳରେ ଅତି କମରେ 33 ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ସମୟରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିଲେ। ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅନେକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।


ମଣିପୁର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ମେ 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରେ ଏନ ବିରେନ ସିଂଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି। ମେ 3 ରେ ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ଅଣ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ରବିବାର ଦିନ ଇମ୍ଫାଲରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିରପେକ୍ଷ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଅପରେସନ୍ (SoO) ସ୍ଥଗିତ ଥିବା ପୋଷାକର ଅଟନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ନିରୀହ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ କରିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଜନସମାଗମ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି।


ଏନ ବିରେନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ସ So ନ୍ୟବାହିନୀ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ କଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ନୁହେଁ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଚାଲୁଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବା ମୋର ସମସ୍ତ ନମ୍ର ଆବେଦନ | ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକତା ଫେରାଇବାକୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।


ମେ 28 ରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସଶସ୍ତ୍ର ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଥିଲା। ଏନ ବିରେନ ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରବିବାର ଦିନ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଉଗ୍ରବାଦୀମାନେ କୁକି ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ଥିଲେ।

ହତ୍ୟାକାରୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରୁ AK-47, M-16 ଏବଂ ସ୍ନାଇପର ରାଇଫଲ ଭଳି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳି ଜବତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା, ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ଘର ପୋଡି ଦେବାରେ ଜଡିତ ଅନେକ କୁକି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା କାବୁ ହୋଇଛନ୍ତି।


ଇମ୍ଫାଲ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଖୱାଇରାକପାମ ରଘୁମାନି ସିଂଙ୍କ ଘର ଭଙ୍ଗାରୁଜା ହେବା ସହ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ଗାଡିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିକାଶ ଘଟିଛି। ମେ 3 ରେ ମଣିପୁରରେ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଜାତିଗତ ସଂଘର୍ଷରେ 75 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।


ପାହାଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ 'ଆଦିବାସୀ ସଲିଡେରିଟି ମାର୍ଚ୍ଚ' ଆୟୋଜନ ହେବା ପରେ ଏହି ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା। ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ମେଟାଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ଏସଟି) ମାନ୍ୟତା ଦାବି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ।


ରବିବାର (ମେ 28), ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ମନୋଜ ପାଣ୍ଡେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ତିନି ଦିନିଆ ବିବାଦୀୟ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଇମ୍ଫାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।


ମଣିପୁରରେ ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ବି ହେଉଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଶାନ୍ତି ଜାରି ରହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଣିପୁରର ବିଷ୍ଣୁପୁରରେ ଘଟିଥିବା ତାଜା ହିଂସାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।


ଏହାପୂର୍ବରୁ ମେ 25 ରେ ଅମିତ ଶାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ଯେ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ଅଣ ଆଦିବାସୀ) ନ୍ୟାୟ ପାଇବେ ଏବଂ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବ ନାହିଁ। ମଣିପୁରରେ ଏହି ହିଂସା ପୂର୍ବରୁ କୁକି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ରିଜର୍ଭ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ଘଉଡାଇବା ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ମଣିପୁରର ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ 53 ପ୍ରତିଶତ ମେଟେଟିସ୍ ଏବଂ ଇମ୍ଫାଲ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ବାସ କରନ୍ତି | ଆଦିବାସୀ - ନାଗା ଏବଂ କୁକିସ୍ - ଜନସଂଖ୍ୟାର 40% ଗଠନ କରନ୍ତି ଏବଂ ପାହାଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ରୁହନ୍ତି |

Post a Comment

0 Comments