Responsive Ad Code Here

header ads

ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ଫଳାଫଳ: ସମସ୍ତ ଆଇପିଏଲ୍ ବିଜେତା, ରନର୍ସ ଅପ୍ |

 ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ଫଳାଫଳ: ସମସ୍ତ ଆଇପିଏଲ୍ ବିଜେତା, ରନର୍ସ ଅପ୍ |



ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍), ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଟି -20 ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ 2008 ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା 16 ସିଜନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା |

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ୍ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆଠଟି ଦଳ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଟାଇଟଲ୍ ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଦୁଇଟି ସମେତ କିଛି ସିଜନ ରେ, ଅଧିକ ଦଳ ଲୋଭନୀୟ ଟାଇଟଲ୍ ଉଠାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଛନ୍ତି.

ସିଜନ୍ 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ଏବଂ 14 ଟି ଆଠଟି ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ 4, 15 ଏବଂ 16 ସିଜନ୍ 10 ଟି ଦଳ ଏବଂ 5 ଏବଂ 6 ସିଜନରେ 9 ଟି ଦଳ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ଆଖ୍ୟା ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ | ଅନ୍ତତ 15 ପକ୍ଷେ 15 ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଆଇପିଏଲରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦଳ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ଅଧିକାଂଶ ସିଜନ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ କିଛି ସିଜନ ଆଂଶିକ କିମ୍ବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି | 2009 ରେ, ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ 2014 (ଆଂଶିକ ସିଜନ), 2020 (ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଜନ) ଏବଂ 2021 (ଅଧା ସିଜନ) ୟୁଏଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା |

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ର 15 ଟି ସଂସ୍କରଣରେ, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ 5 ଟି ଟାଇଟଲ୍ ସହିତ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଦଳ ହୋଇପାରିଛି ଯାହା ପରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଚାରିଥର ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଥର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଫଳତମ ଦଳ ହେଉଛି କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ଯିଏ ଦୁଇଥର ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ, ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ଡେକାନ୍ ଚାର୍ଜର୍ସ, ଯେଉଁମାନେ ଅତି କମରେ ଥରେ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ତିନିଥର ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ତିନୋଟି ପ୍ରୟାସରେ ରନର୍ସଅପ୍ ଭାବରେ ଶେଷ ହୋଇଛି | ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ, ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଇଜିଂ ପୁଣେ ସୁପରଜିଆଣ୍ଟସ୍ ମଧ୍ୟ ଥରେ ରନର୍ସ ଅପ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 15 ଟି ସଂସ୍କରଣରେ, ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ନଅ ଥର ଜିତିଥିବାବେଳେ ଦଳ ଗୋଡାଇବା 6 ଥର ଜିତିଛି | ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ଡେବ୍ୟୁ ସିଜନରେ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍କରଣରେ ବିଭିନ୍ନ ଖେଳାଳି ଫାଇନାଲ୍ ପ୍ଲେୟାର୍ କିମ୍ବା ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିବାର ଦେଖିଛନ୍ତି, ସୁରେଶ ରାଇନା, ୟୁସୁଫ୍ ପଠାନ୍, କିରନ୍ ପୋଲାର୍ଡ ଏବଂ ୱାଟସନଙ୍କ ପରି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି | ଏବେ, ଆଇପିଏଲ୍ ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳକୁ ଦେଖିବା | ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ବିଜେତା, ରନର୍ସ ଅପ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ଅଫ୍ ଫାଇନାଲ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲ୍ ବିଜେତା, ରନର୍ସ ଅପ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

            ଫାଇନାଲ୍ ବିଜେତା.                       ରନର୍ସ ଅପ୍
  • 2008 ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ |           ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ
  • 2009 ଡେକାନ୍ ଚାର୍ଜର୍ସ    |            ରୟାଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର |
  • 2010 ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ             ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ
  • 2011 ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍           ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର 
  • 2012 କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ   ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ 
  • 2013 ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ                    ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ 
  • 2014 କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ.    ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ 
  • 2015 ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ                ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ 
  • 2016 ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ      ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର  |
  • 2017 ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ            ରାଇଜିଂ ପୁଣେ ସୁପରଜିଆନ୍ସ  |
  • 2018 ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ.       ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ 
  • 2019 ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ           ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍  |
  • 2020 ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ            ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ 
  • 2021 ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍କୋ.    ଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ 
  • 2022 ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ.          ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ 

Post a Comment

0 Comments