Responsive Ad Code Here

header ads

ପ୍ଲସ୍-୨ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓଡିଶାରେ ଆରମ୍ଭ; ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

 ପ୍ଲସ୍-୨ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓଡିଶାରେ ଆରମ୍ଭ; ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |



ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡିଶାରେ 2023-24 ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ପ୍ଲସ୍ II ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୋମବାର ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଏକାଡେମିକ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ (SAMS) ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |

ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କମନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ (CAF) ସକାଳ 11 ଟାରୁ ୱେବସାଇଟ୍ - www.samsodisha.gov.in ରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା |

ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଆବେଦନପତ୍ରର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ଜୁନ୍ 20 |

ପ୍ରଥମ ମେରିଟ୍ ତାଲିକା ଜୁନ୍ 28 ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଜୁନ୍ 29-ଜୁଲାଇ 5 ରୁ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ମେରିଟ୍ ତାଲିକା ଜୁଲାଇ 13 ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଏବଂ ଏହି ତାଲିକାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଜୁଲାଇ 14-17 ରୁ ଆଡମିଶନ ନେଇପାରିବେ। ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉଛି ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ SAMS (ଇ-ଆଡମିଶନ) ଆବେଦନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

ଜୁଲାଇ 27 ରେ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜୁଲାଇ 29 ରେ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ପ୍ଲସ୍ 2 ରେ 5.09 ଲକ୍ଷ ସିଟ୍ ଶକ୍ତି ବିରୋଧରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ 5.12 ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ X ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଧିବେଶନରୁ 106 ଟି ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 100 ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆର୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିମରେ ଏବଂ 6 ଟି ବିଜ୍ଞାନରେ ରହିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୁଇଟି ବିଭାଗ ରହିବ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ମିଳିତ ଆସନ ଶକ୍ତି 13,468 ହେବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖଗୁଡିକ |

  1. SAMS ପୋର୍ଟାଲ (www.samsodisha.gov.in) ରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ସାଧାରଣ ଆବେଦନ ଫର୍ମ (CAF) ଆରମ୍ଭ: ମେ 29 (11.00 ପୂର୍ବାହ୍ନ)
  2. ଅନଲାଇନ୍ ସାଧାରଣ ଆବେଦନ ଫର୍ମ (CAF) (www.samsodisha.gov.in) ଦାଖଲ ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ: ଜୁନ୍ 20 (ରାତି 11.45)
  3. ପ୍ରଥମ ଚୟନ ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିକାର ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଚିଠିର ଡାଉନଲୋଡ୍: ଜୁନ୍ 28 (ରାତି 11.45)
  4. ପ୍ରଥମ ଚୟନ ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ରିପୋର୍ଟ ସମୟ: ଜୁନ୍ 29-ଜୁଲାଇ 5 (ରାତି 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  5. ପ୍ରଥମ ଚୟନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଆଡମିଶନ ଡାଟା ଅପଡେଟ୍ ଏବଂ SAMS ଇ-ସ୍ପେସରେ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ: ଜୁନ୍ 29-ଜୁଲାଇ 6 (ରାତି 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  6. ପ୍ରଥମ ଚୟନରେ ଆଡମିଶନ ନେଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଲାଇଡ୍ ଅପ୍ ଅନୁରୋଧର ଅନଲାଇନ୍ ଦାଖଲ: ଜୁନ୍ 29-ଜୁଲାଇ 7 (ସନ୍ଧ୍ୟା 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  7. ଦ୍ୱିତୀୟ ଚୟନ ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିକାର ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଚିଠିର ଡାଉନଲୋଡ୍: ଜୁଲାଇ 13 (ଅପରାହ୍ନ 3 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  8. ଦ୍ୱିତୀୟ ଚୟନ ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ରିପୋର୍ଟ ସମୟ: ଜୁଲାଇ 14-17 (ରାତି 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  9. ଦ୍ୱିତୀୟ ଚୟନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଆଡମିଶନ ଡାଟା ଅପଡେଟ୍ ଏବଂ SAMS ଇ-ସ୍ପେସରେ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ: ଜୁଲାଇ 14-17 (ରାତି 9 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  10. ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅବଶିଷ୍ଟ ଉଚ୍ଚ ବିକଳ୍ପରେ ଚଏସ୍ ଲକିଂ (କେବଳ ସ୍ଲାଇଡ୍ ଅପ୍ ଅନୁରୋଧ ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀ) ସୁବିଧା ଖୋଲିବାର ଶେଷ ତାରିଖ: ଜୁଲାଇ 19 (ସକାଳ 11 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  11. ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଅବଶିଷ୍ଟ ଉଚ୍ଚ ବିକଳ୍ପଗୁଡିକରେ ଚଏସ୍ ଲକିଂ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ: ଜୁଲାଇ 19 ରୁ 21 (ରାତି 11.45 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  12. ଛାତ୍ର ଲଗ୍ଇନ୍ରେ SPOT ଚୟନ ଏବଂ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ପତ୍ରର ଡାଉନଲୋଡ୍: 26.07.2023 (11.00 AM ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  13. ପ୍ରଥମ ଚୟନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ HSS ସ୍ତରରେ ଆଡମିଶନ ଅପଡେଟ୍: ଜୁଲାଇ 26 (ମଧ୍ୟାହ୍ନ 12) ରୁ ଜୁଲାଇ 27 (ରାତି 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)
  14. ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଆରମ୍ଭ: ଜୁଲାଇ 29

Post a Comment

0 Comments