Responsive Ad Code Here

header ads

5T ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ମା ସାମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି |

 5T ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ମା ସାମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି |ଦୟାକରି ଆସନ୍ତୁ ଏବଂ ଜାଣନ୍ତୁ |



ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସିଏମ୍ (5 ଟି) ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ରବିବାର ସକାଳେ ସାମଲେ (ମା ସାମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର କ୍ଷେତ୍ର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଆର୍ଥିକ ପଦକ୍ଷେପ) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ମା ସାମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାୟ 30 ଏକର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ବିକାଶ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 25 ଏକର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇସାରିଛି | ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି |

ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଆଜି ମା ସାମଲେସୱାରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ତାଙ୍କର ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବୃହତ ସମାବେଶ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ heritage ତିହ୍ୟ ପୋଖରୀ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ପୋଡିୟମ୍, କ୍ୟୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍, କ୍ଲୋକରୁମ୍ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉପାଦାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଠିକ ସମୟରେ ଶେଷ ହେବ।



ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ heritage ତିହ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ ଫାଟକ ସହିତ ପ୍ଲାଜା ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ନିର୍ମାଣାଧୀନ heritage ତିହ୍ୟ କରିଡର ଉପରେ ସର୍ଭେ କରିଥିଲେ | 5T ସଚିବ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ  ସ୍ଥାନୀୟ heritage ତିହ୍ୟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ୍, ସୂଚନା କାଉଣ୍ଟର, ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ସୁବିଧା, ମନ୍ଦିର ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏକ ଆଇକନ୍ ୱାଚ୍ ଟାୱାର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଦ୍ୱାରା ସେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଛାଇ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସମାପ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।

ନଦୀବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ ଆଇକନିକ୍ ଫୁଟ୍ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍ ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବାକୁ ଏବଂ ପିଚ୍ ଏବଂ ନଦୀ କୂଳର ସ୍ତମ୍ଭ ଭିତ୍ତିଭୂମି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | 5T ସଚିବ ଶବଦାହ ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ହାଲୁକା ଥିମ୍ ସହିତ ରଙ୍ଗ ଡିଜାଇନ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ମାନବ ଆତ୍ମାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।



ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ନେଇଥିଲେ |


5T ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ SAMALEI ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି |


ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ସମ୍ବଲପୁର କଲେକ୍ଟର, ଓବିସିସିର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡର ସଭାପତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Post a Comment

0 Comments